• Projekt czytelniczy "ABC coraz piękniej czytać chcę"

    • Uczniowie kasy 2c realizują projekt czytelniczy w swoich domach. Chętnie sięgają po książkę i wykonują zadania związane z projektem. Pomimo tego trudnego czasu każdy z nich czerpie radość ze spotkania z książką. Zachęcamy do tego także inne klasy.

    • Program Uczymy Dzieci Programować - III a.

    • Omawianie lektury "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" było wspaniałą okazją do połączenia korelacji międzyprzedmiotowej. Uczniowie klasy III a przez cały poprzedni tydzień wykonywali różne atrakcyjne zadania związane z lekturą: był trening pisania opowiadania, opis zwierzęcia, prawa zwierząt, układanie zadań matematycznych z treścią i tworzenie makiety. W makiecie trzeba było wykorzystać umiejętności z programowania ozobota i wiadomości z lektury, jak przebiegała podróż Doktora Dolittle? Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością  w tworzeniu swoich makiet.

    • Tydzień drugi zdalnego nauczania w klasie 1a:📍

    • 📍dużo radości📍rozwijanie wyobraźni 📍rozwijanie kompetencji społecznych 

     Zwierzęta egzotyczne z plasteliny okazały się kreatywnym zadaniem dla uczniów. 🐍🦖🐢🐊A zabawa w sklep dała uczniom możliwość ćwiczenia obliczeń pieniężnych. Jak się okazało zwykły kalkulator, gotowe zestawy czy najprostsze akcesoria w połączeniu z kreatywnością naszych dzieci to przepis na świetną zabawę. Zabawę, która jednocześnie nauczy wielu rzeczy  i pozwoli mu na zdobycie nowych umiejętności.💵💴💰💳

    • # ZOSTAŃ W DOMU -BĄDZ W FORMIE #

    • Nie ma nudy 😁💪🤸‍♀️- #ZOSTAŃ W DOMU - bądź w formie #kolejny tydzień ćwiczeń za NAMI, pomagaliśmy rodzicom ,nie jedliśmy  słodyczy zamieniliśmy je na owoce i warzywa ,piliśmy dużo wody  i najważniejsze - wzorowaliśmy się   👦🏻👩‍🦰 na  tak ważnych osobach w naszym życiu #ZOSTAŃ W DOMU#

     🥦🥕🍌🍎💪🤸‍♀️🧘‍♀️👏😁 5 d,f,g

    • Projekt edukacyjny "Matematyka z klasą" w klasie IIIa.

    • Tematem kolejnych zajęć było: Jak z trójkątów zaprojektować strój sportowca? Zajęcia rozpoczęliśmy w klasie 10 marca. Poznaliśmy ukrytą matematykę w  modzie, krawiectwie.  Wspólnie wykonaliśmy kilka projektów strojów sportowych. W domu sami pobawiliśmy się w projektantów mody, z wykorzystaniem różnych figur geometrycznych. Projekt realizujemy we współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci.

    • Projekt edukacyjny "Piszemy listy " w III a.

    •  W projekcie realizujemy kolejne zadania. Wysyłamy listy współczesnymi środkami przekazu. Opisaliśmy  swoim kolegom i koleżankom :Jak spędzamy czas w domu?  Ułożyliśmy wspaniałe opowiadania, gdzie głównym bohaterem był koronawirus. Nasze opowiadania kończą się zawsze szczęśliwie.  Wymyślając opowiadania wykazaliśmy się ogromną kreatywnością. Już wcześniej kontaktowaliśmy się przez pocztę internetową , a teraz to doskonalimy.

      

      

    • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    • Dzień ten jest obchodzony na całym świecie 2 kwietnia. Głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości spłecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem tego dnia jest kolor niebieski. Uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi najbliższymi przyłączyli się do akcji.

      

     AUTYZM - podstawowe informacje:

     • jest to całościowe zaburzenie rozwoju, co oznacza, że ma wpływ na wszystkie sfery funkcjonowania człowieka
     • objawy pojawiają się przed 3. rokiem życia (obecne są z różnym nasileniem przez całe życie)
     • statystyki pochodzące ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że obecnie 1 dziecko na 68 przejawia zaburzenia ze spektrum autyzmu.

     Ludzie z autyzmem potrzebują takiej samej opieki, miłości, szacunku jak każda ludzka istota, potrzebują także, abyśmy ich rozumieli.

    • Pierwsza odsłona szkolnej akcji ZACZYTANA DWÓJKA.

    • # ZOSTAŃ W DOMU -bądź w formie #

    • Zdalne nauczanie z wychowani fizycznego ???- OCZYWIŚCIE !!!  w naszej szkole wsztko jest  na najwyższym poziomie. Kolejny tydzień za nami uczniowie i uczennice realizują wyzwanie sportowe  rozwijając swoją sprwaność ruchową oraz dbając o zdrowe nawyki .

    • Burmistrz Miasta Kluczborka informuje:

    • Kluczbork, 24.03.2020.

                                                                                                   Mieszkańcy Gminy Kluczbork

                     Szanowni Państwo

                     W związku z wprowadzeniem w Polsce Stanu Epidemii, jak również przedłużeniem zawieszenia funkcjonowania szkół i przedszkoli do 10.04.2020, wprowadzamy aktualizację terminów zawieszenia działalności jednostek organizacyjnych Gminy Kluczbork:

      1. Do odwołania zamknięte zostają Kluczborski Dom Kultury, Muzeum im. ks. Jana Dzierżona w Kluczborku, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku, Środowiskowy Dom Samopomocy i Zakład Aktywności Zawodowej oraz Świetlica Terapeutyczno – Wychowawcza PARASOL. Tym samym odwołane zostają wszystkie wydarzenia organizowane przez te jednostki;
      2. Do odwołania zamknięta zostaje Kryta Pływalnia oraz pozostałe obiekty OSiR-u;
      3. Do odwołania zamknięte zostaje Kino „Bajka”;
      4. Do odwołania zamknięte zostają wszystkie świetlice wiejskie w Gminie Kluczbork.

     Ponadto:

      1. Odwołuje się wszystkie imprezy sportowe, kulturalne i rekreacyjne organizowane przez Gminę Kluczbork, jej jednostki oraz pod jej patronatem (lub patronatem Burmistrza Kluczborka). Wyjątek stanowią rozgrywki sportowe organizowane przez związki sportowe, o ile o odwołaniu zdecydują same związki. Jednak nawet takie zawody sportowe rozegrane zostaną bez udziału publiczności. Decyzja ta obowiązuje do odwołania;
      2. Odwołuje się wszystkie zajęcia pozalekcyjne w szkołach podstawowych oraz przedszkolach i oddziale wczesnoprzedszkolnym na terenie Gminy Kluczbork. Decyzja ta obowiązuje do odwołania;
      3. Odwołuje się wszystkie konkursy, spartakiady, turnieje, festiwale itd. organizowane przez jednostki Gminy Kluczbork (w tym jednostki oświatowe). Decyzja ta obowiązuje do odwołania;
      4. Rekomenduje się odwołanie wszystkich wycieczek szkolnych i przedszkolnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Rekomendacja ta obowiązuje do końca bieżącego roku szkolnego lub do odwołania.
      5. Zalecamy także unikanie dużych skupisk ludzi; prosimy o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt w instytucjach publicznych, urzędach, sklepach, kościołach itp.

     Informacje o ewentualnych kolejnych decyzjach będą przekazywane Państwu na bieżąco, dlatego prosimy o śledzenie naszej strony internetowej www.kluczbork.eu oraz naszego profilu w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/Kluczbork/. Zachęcam też do pobrania darmowej aplikacji BLISKO, na którą przesyłane są najważniejsze informacje (https://www.kluczbork.eu/716,aktualnosci-2017?tresc=8838).

     Jeśli zauważą Państwo niepokojące objawy u siebie lub w swoim otoczeniu to proszę o kontakt telefoniczny z kluczborskim sanepidem (telefon całodobowy to 601 226 721). Zachęcam też Państwa do śledzenia bieżących informacji podawanych przez kluczborski sanepid na stronie https://pssekluczbork.pis.gov.pl/ lub na profilu https://www.facebook.com/PSSEwKluczborku/

     Z wyrazami szacunku,

     Jarosław Kielar

     Burmistrz Kluczborka.

    • 5 zasad jak uczyć się, aby mózg pochłaniał 100% nauki

    • 5 zasad jak uczyć się aby mózg pochłaniał 100% nauki

      

      

     Informacje dla każdego kto chciałby uczyć się efektywnie

      

     W związku z zagrożeniem epidemicznym znaleźliśmy się w nowej sytuacji w wielu dziedzinach naszego życia. Dla uczniów najistotniejsze jest kontynuowanie nauki, doskonalenie umiejętności i zdobywanie wiedzy. Uczniu, ten trudny czas jest dla Ciebie nowym wyzwaniem, jest sprawdzianem Twojej odpowiedzialności, systematyczności, wytrwałości. To jest sprawdzian, z którego sam wystawisz sobie ocenę. Proponuję byś zapoznał się z zasadami, które ułatwią Twoją naukę.

     Jednym nauka przychodzi sama, innym z wielkim trudem. Zwłaszcza ci drudzy muszą postarać się, by uczyć się efektywnie. Co można zrobić, by nasz mózg chłonął wiedzę tak, jakbyśmy sobie tego życzyli? Pewnych uwarunkowań nie można pominąć i zmienić, jednak z pewnością można wspomóc nasz organizm w nauce ułatwiając mu poradzenie sobie z trudnościami.

     Warto wysoko stawiać sobie poprzeczkę i mieć ambicje, jednak warto również zachować umiar uwzględniając realne możliwości. Istotny jest przede wszystkim stan zdrowia. Eliminując wszelkie infekcje i choroby, należycie odżywiając organizm, dostarczając mózgowi odpowiedniej dawki witamin, soli mineralnych i substancji odżywczych możemy poprawić jego funkcjonowanie.

     Kluczowy dla mózgu jest również relaks, wypoczynek i sen. Wyspany, wypoczęty mózg pracuje szybciej i efektywniej. Złudzeniem jest intensywna nauka, będąc przemęczonym. Nadszarpnięte zdrowie i zmęczenie sprawiają, iż organizm angażuje mózg w pełni, organ ten zmuszony jest pracować na pełnej mocy męcząc się jeszcze bardziej a przy tym niewiele zapamiętując. Świeżość i energia wypoczętego mózgu gwarantuje kilkukrotnie szybsze efekty nauki niżeli intensywna praca wielogodzinna, nużąca, żmudna i demotywująca. Nie wystarczy się jednak wyspać, by zdobyć energię do działania, istotna jest aktywność tak fizyczna, jak i intelektualna. Ruch to zdrowie, powiedzenie to jest wciąż aktualne. Kondycja fizyczna bezpośrednio rzutuje na kondycję mózgu. Będąc aktywnym, prowadząc zdrowy tryb życia, przebywając na powietrzu, uprawiając sport wpływamy również na to jak pracuje nasz mózg. Prócz aktywności fizycznej winniśmy dbać o aktywność intelektualną serwując mózgowi gimnastykę w postaci łamigłówek logicznych, gry w szachy, kreatywnych rozrywek, jak i nauki samej w sobie. Bardzo dobrą gimnastyką dla mózgu jest codzienna nauka języka obcego oraz sam fakt wielojęzyczności w praktyce.

      

     Im więcej się uczymy, tym spraw niej nam to idzie, mózg zapamiętuje więcej i więcej. Nasz umysł jest tak skonstruowany, iż chętniej i szybciej chłonie wiedzę, która nas z różnych przyczyn interesuje. Rzeczy, których nie rozumiemy, nie widzimy sensu w ich nauce, które nas nie wciągają uczy się nam gorzej i trudniej. Warto więc odkryć w języku obcym coś co nas zainteresuje, sprawić by nauka była przyjemna i atrakcyjna. Najlepsze efekty nauki zaobserwować można przy nauce poprzez zabawę, w formie rozrywki. Niestety nie wszystko i nie zawsze da się tak zorganizować, by uczyć się w atmosferze zabawy i przyjemności. Czasem osiągnąć to można poprzez uwydatnienie korzyści ze znajomości języka, a czasem wystarczą atrakcyjne pomoce dydaktyczne. Co więcej o wiele łatwiej jest nauczyć się teorii w praktyce niżeli tylko zasad i reguł z książki. Doświadczenia, praktyka są pożądane, aby mózg zapamiętał daną wiedzę jako całość, na przykładzie. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, wówczas niczego nie musimy uczyć się na pamięć a poprzez skojarzenia, kontekst. Pomocne bywają mnemotechniki, jednakże warto zauważyć, iż różne metody nauki i jej wsparcia maja różną skuteczność, gdyż mózg każdego ma nieco inna budowę i działanie. Różnorodność pomocy naukowych, form nauki zapewnia szeroki wybór w zależności od naszych preferencji i predyspozycji. Jedni są wzrokowcami, do nich przemówi zapewne grafika i obraz, prezentacja wizualna, inni są słuchowcami, szybciej będzie się im uczyć z wykładu, przy muzyce itd. Interaktywne pomocne online tworzone są z myślą o uniwersalizacji i oddziaływaniu na wszystkie zmyły. Różnorodność bodźców użyta jednocześnie potęguje prace mózgu, jednakże badania dowodzą, iż przebodźcowanie powoduje dezorientację i rozdrażnienie, które nie sprzyjają efektywnej nauce. Stąd też nie dla wszystkich interaktywne podręczniki i nauka w sieci jest idealnym rozwiązaniem.

      

     Jednym z fundamentalnych czynników wpływu na efektywność nauki jest pozytywne nastawienie i motywacja do nauki. Wiara we własne możliwości potrafi skłonić nasz mózg do wysiłku i pojęcia nawet najtrudniejszych teorii. Optymizm znacząco oddziałuje na motywację. Pokładając nadzieje w nauce łatwiej jest się nam zmobilizować do nauki, chcieć się nauczyć. Z natury człowiek jest konformistą i odkłada rzeczy trudniejsze na później. Aby nie odkładać a realizować swoje plany warto odnotowywać nawet najdrobniejsze sukcesy, które przybliżają nas do celu jak i sprawiają, że jego osiągnięcie jest bardziej realne. Widząc postępu, odnosząc sukcesy podnosimy własną samoocenę, a co za tym idzie czujemy się bardziej komfortowo. Wśród współczesnych teorii zarządzania nie tylko własnym rozwojem i czasem, ale również organizacją przodują teorie o samodoskonaleniu się poprzez odkrywanie swojego potencjału możliwości i uświadamianiu sobie zmian, które nas rozwijają, pobudzają kreatywność - dodaje Marcin z platformy edukacyjnej Preply, gdzie można nauczyć się np. matematyki lub języków obcych. Na motywację, a co za tym idzie systematyczność nauki wpływ ma element rywalizacji i współzawodnictwa. Z jednej strony nie warto się porównywać, z drugiej zaś strony nic ta nie mobilizuje jak równanie do osób lepszych od nas samych w dążeniu do tego samego celu.

      

     Aby mózg chłonął wiedzę niczym gąbka poza kondycją organizmu, jego emocjami związanymi z nauką i jej przedmiotem ważne są warunki środowiskowe, otoczenie sprzyjające nauce. Przewietrzone pomieszczenie, odpowiednia przestrzeń, oświetlenie, wygodny blat roboczy, dobrej jakości narzędzia, pomoce to wszystko wpływa na efektywność naszej nauki. W tym obszarze istotna jest również grupa w której przychodzi się nam uczyć, zbyt liczna osłabia percepcję i koncentrację na zadaniu. Hałas, nadmierna ilość szczegółów, kolorów może dekoncentrować. W tym miejscu należy dodać, iż poziom wrażliwości na wyżej wymienione jest bardzo indywidualny i warto dopasować warunki nauki do osobistych potrzeb. Podobne znaczenie ma dobór form i metod nauki. Jedni wolą uczyć się z książek, inni z materiałów audio. Najskuteczniejszą metoda nauki jest doświadczenie. Tak samo jak dziecko uczy się poprzez doświadczanie świata, poznając świat i reguły w nim panujące dotykając, smakując, czy popełniając błędy, tak również w wieku dorosłym uczymy się dzięki doświadczeniu. W pewnym zakresie owe doświadczenie można oszukać, poprzez złudzenie faktycznego doświadczenia przykładowo zwiedzając muzeum wirtualnie, czy korzystając ze zdobyczy techniki i internetu obserwując eksperymenty zdalnie, biorąc udział w konferencji naukowej na odległość itd. W tym miejscu wspomnieć warto zainteresowanie wiedzą. Wewnętrzna ciekawość i chęć poznawania z czasem i wiekiem w nas maleje. Pielęgnując ją nie odczujemy nawet, kiedy się uczymy, bowiem gdy coś nas pasjonuje, intryguje poświęcamy temu uwagę nie czując wysiłku, a zarazem przyswajamy znalezioną wiedzę błyskawicznie, mimochodem, bez potrzeby powtórek i utrwalania wiadomości. Szczególna umiejętnością, jakiej pragniemy jest znajomość języków obcych, dzięki którym możemy komunikować się ze światem, pozyskiwać dalszą wiedzę.

      

     Podsumowując, nie wystarczy wyposażenie się w atrakcyjne materiały dydaktyczne, kolorowe pomoce czy interaktywne aplikacje, by się nauczyć. Nawet poświęcenie czasu na naukę, czytanie publikacji i wykonywanie zadań nie zapewni opanowania materiału, jeśli nie zadbamy o harmonijny proces nauki, zorganizowany, wielozmysłowy i dopasowany dla siebie.

      

     Wykorzystanie wiedzy o zasadach efektywnej nauki pozwoli Wam doskonalić umiejętności i uczynić naukę doskonałą przygodą, jeśli potrzebujecie wsparcia pedagoga szkolnego lub psychologa szkolnego w tej nowej sytuacji zdalnego uczenia się  prosimy o kontakt poprzez wiadomości Librus – czekamy tam na Wasze pytania. Pozdrawiamy wszystkich uczniów i życzymy Wam wytrwałości w nauce!

     pedagog szkolny Anna Mazurek

      

      

      

      

      

      

    • Jak stworzyć dziecku idealne warunki do nauki?

    • Jak stworzyć dziecku idealne warunki do nauki?

     W obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego, kiedy nasze dzieci zmuszone są do wyłącznie zdalnego uczenia się, co stanowi dla nich duże wyzwanie, ważne jest, by zminimalizować dyskomfort wynikający z nagłej i przymusowej zmiany. Jednym z elementów przyjaznego otoczenia dziecka jest jego  miejsce do pracy oraz atmosfera towarzysząca jego uczeniu się.

     Większość naszego wychowania wynosimy z domu. Nasze przyzwyczajenia, kultura osobista i nastawienie do ludzi pochodzą właśnie stamtąd. To ważna sprawa, bo właśnie od wychowania zależy, jak chętnie będziemy się uczyć. Aby młody człowiek chciał zdobywać wiedzę, taką chęć muszą mu wpoić rodzice. Mogę stąd wyciągnąć pierwszy wniosek - wychowanie i środowisko domowe wpływa na chęć do nauki.

      Jak ważne jest,  by stworzyć dziecku dobre warunki do nauki w domu?  Zachęcam do przeczytania poniższego tekstu i sprawdzenia czy robimy wszystko tak jak należy, czy może warto coś zmienić.

     Dobrze jest nauczyć dziecko pracy w odpowiednim rytmie. Dziecko potrzebuje przerw na krótki odpoczynek pomiędzy kolejnymi etapami nauki. Dobrym pomysłem jest ustalenie określonej pory na odrabianie lekcji i naukę oraz systematyczne przestrzeganie wyznaczonego czasu. Dziecko musi uczyć się systematyczności, dlatego przyzwyczajaj je, że lekcje należy odrabiać regularnie, codziennie . Ważne, by dziecko miało poczucie, że jest przy nim wspierający je dorosły i w razie potrzeby poświęci mu 100 % swojej uwagi.

     Ustalcie też plan na weekend. W jaki dzień dziecko odrabia lekcje – czy jest to sobota przed południem czy inny dzień.

     Dziecko powinno mieć odpowiednie warunki do nauki.

     1. Zanim zasiądzie do zeszytów, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju, sprawdzić czy nie dochodzą z innych pomieszczeń np. odgłosy świetnie bawiącego się rodzeństwa. W pobliżu nie powinno być np. komputera czy ulubionej zabawki. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej. Pamiętaj w pomieszczeniu w którym dziecko się uczy powinna panować CISZA.

     2. Zadbaj by dziecko miało swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.

     3. Ważne jest też by światło padało z lewej strony gdy dziecko jest praworęczne a z prawej gdy dziecko jest leworęczne.

     4. Oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe.

     5. Na biurku powinien panować porządek, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do odrobienia pracy domowej.

     6. W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20 – 21 stopni Celsjusza.

     7. Nie spodziewaj się, że dziecko będzie odrabiać pracę domową dwie godziny bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie. Dlatego najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia krótkie 10-15-minutowe przerwy np. na zrobienie herbaty czy inną mało absorbującą aktywność – pamiętaj nie może to być nic od czego będzie je trudno oderwać.  Dzieci osiągają dojrzałość szkolną (a co za tym idzie umiejętność koncentracji) w różnym czasie. Niektóre siedmio-, ośmiolatki potrafią godzinami rysować czy budować z klocków, a dla innych to zadanie ponad siły.

     8. Jeśli dziecko odrabia pracę domową, nie przeszkadzaj mu. Nie pozwól też, by robiło to rodzeństwo.

     9. Na atmosferę do nauki wpływa ilość książek w domu oraz nastawienie rodziców do szkoły i edukacji. Im bardziej RODZICE wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.

     10. Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko cię potrzebuje. Nie naciskaj jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo. Nie jest jednak dobrze, jak dziecko ma poczucie że jest ze swoimi szkolnymi problemami samo.

     11. Gdy dziecko odrabia lekcje, dyskretnie sprawdzaj, czy rzeczywiście się uczy.

     12. W młodszych klasach sprawdzaj czy dziecko odrobiło wszystko co było zadane, sprawdź też czy zadania wykonane są prawidłowo. Miej jednak świadomość, że w życiu każdego rodzica przychodzi czas, że musi pozwolić dziecku podejmować pewne decyzje samodzielnie, a na pewno pozwolić mu samodzielnie się uczyć i ponosić konsekwencje swoich wyborów.

     13. Nigdy nie zapominajmy o jeszcze jednym potężnym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje skutecznie dodaje dziecku skrzydeł.

      

      

     Opracowano na podstawie artykułu Aleksandry Nowakowskiej „Jak skutecznie pomóc dziecku odrabiać lekcje” oraz książki Artura Kołakowskiego i Agnieszki Pisuli „Sposób na trudne dziecko”.

      

      

      

      

      

   • Nagłówek

   • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

    Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.