KSĆ

      • Scenariusz zajęć terenowych

         

        lekcja.mp4

        Scenariusz_zajec_terenowych.docx

         

        Szkoła Podstawowa nr 2 w Kluczborku
        Temat: Rozpoznawanie roślin w najbliższej okolicy
        Miejsce realizacji: teren wokół szkoły oraz pobliskie tereny zielone
        Czas trwania: 1 godzina lekcyjna, czerwiec 2026
        Grupa: uczniowie szkoły podstawowej klasy 5.

        Prowadzący: Joanna Hoffmann

        Cele zajęć

        Cel główny

        Poznanie wybranych gatunków roślin występujących w najbliższym otoczeniu szkoły oraz rozwijanie umiejętności obserwacji przyrodniczej.

        Cele szczegółowe

        Uczeń:

        • rozpoznaje podstawowe gatunki drzew liściastych i iglastych;

        • posługuje się prostym kluczem do oznaczania roślin;

        • wykorzystuje lupę do obserwacji szczegółów budowy liści, kwiatów i kory;

        • korzysta z lornetki podczas obserwacji koron drzew;

        • dostrzega różnice między drzewami liściastymi i iglastymi;

        • rozwija umiejętność pracy w grupie;

        • wykonuje pracę plastyczną z wykorzystaniem materiału przyrodniczego;

        • kształtuje postawę szacunku wobec przyrody.

        Metody pracy

        • obserwacja bezpośrednia,

        • pokaz,

        • praca z kluczem do oznaczania roślin,

        • rozmowa kierowana,

        • działania praktyczne,

        • praca twórcza.

        Formy pracy

        • praca indywidualna,

        • praca w parach,

        • praca w grupach.

        Środki dydaktyczne

        • lupy,

        • lornetki,

        • klucze do rozpoznawania drzew i krzewów,

        • karty pracy,

        • kartki techniczne,

        • taśma klejąca,

        • zebrane liście i inne elementy roślinne.

        Przebieg zajęć

        1. Część wstępna (10 minut)

        1. Powitanie uczniów i przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zajęć terenowych.

        2. Omówienie celu zajęć.

        3. Rozdanie pomocy dydaktycznych – lup, lornetek i kluczy do rozpoznawania roślin.

        2. Część główna (60 minut)

        Zadanie 1. Obserwacja roślin w najbliższym otoczeniu szkoły

        Uczniowie spacerują po terenie wokół szkoły i obserwują występujące tam rośliny. Przy pomocy lup oglądają liście, korę drzew oraz inne charakterystyczne elementy roślin.

        Zadanie 2. Rozpoznawanie drzew

        Pracując w parach, uczniowie korzystają z klucza do oznaczania roślin. Na podstawie kształtu liści, rodzaju kory oraz pokroju drzewa rozpoznają gatunki drzew liściastych i iglastych występujących w okolicy szkoły. Wyniki zapisują w kartach pracy.

        Zadanie 3. Obserwacje z wykorzystaniem lornetek

        Uczniowie używają lornetek do obserwacji koron wysokich drzew. Zwracają uwagę na rozmieszczenie gałęzi, kształt korony oraz charakterystyczne cechy igieł i liści.

        Zadanie 4. Zbieranie materiału przyrodniczego

        Dzieci zbierają opadłe liście różnych gatunków drzew, przestrzegając zasady nieuszkadzania roślin.

        3. Część podsumowująca (20 minut)

        Praca plastyczna „Obrazy z liści”

        Uczniowie tworzą własne kompozycje i obrazy z wcześniej zebranych liści. Powstają postacie, zwierzęta, krajobrazy oraz dekoracyjne wzory.

        Omówienie zajęć

        • Prezentacja wykonanych prac.

        • Rozmowa na temat rozpoznanych gatunków drzew.

        • Podsumowanie zdobytych wiadomości i umiejętności.

        • Wskazanie znaczenia roślin dla środowiska i człowieka.

        Ewaluacja

        • obserwacja zaangażowania uczniów podczas zajęć terenowych;

        • poprawność rozpoznawania gatunków roślin;

        • analiza kart pracy;

        • prezentacja wykonanych obrazów z liści.

        Efekty zajęć

        Uczniowie poznali wybrane gatunki roślin występujących w najbliższej okolicy szkoły, nauczyli się korzystać z lup, lornetek oraz klucza do oznaczania roślin. Potrafili odróżnić drzewa liściaste od iglastych i wykorzystali zebrane liście do wykonania kreatywnych prac plastycznych.