• Wyjście klasy 3c do muzeum.

          • Podczas pobytu w muzeum uczniowie mieli okazję zaczerpnąć nieco ze świata sztuki. Wykazali się dużym talentem podczas tworzenia abstrakcji. Nauka poprzez działanie oraz świetną zabawę sprawiła, że zrozumieli jak tworzyć, aby dla odbiorcy widoczny był przekaz.

          • Klasowy konkurs na najładniejszą kapliczkę maryjną w 2a.

          • Maj w Kościele jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Przez cały miesiąc w naszej polskiej tradycji odprawiane są tzw. Nabożeństwa majowe, które są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie. Odprawiane są one często przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, które na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Dla uczczenia tej tradycji uczniowie klasy IIa wzięli udział w klasowym konkursie na najładniejszą kapliczkę maryjną. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Pierwsze miejsce zajął Borys Nowicki; drugie miejsce Franciszek Pycia; trzecie miejsce ex aequo Gracjan Giedrys, Olaf Wilk, Zofia Firszt i Jakub Kroll. Zwycięzcom gratulujemy.

          • Światowy Dzień Pszczół w Ic

          • Uczniowie klasy I c w Międzynarodowy Dzień Muzeów odwiedzili nasze kluczborskie Muzeum. Podarowaliśmy Pracownikom naszą sadzonkę dębu i złożyliśmy życzenia. Dąb został posadzony obok Muzeum. Otrzymał imię Bartuś. W Muzeum poznawaliśmy stałą wystawę związaną z postacią ks. J. Dzierżona i poznawaliśmy życie pszczół. Wycieczka była wstępem do zajęć, które odbyły się w Światowy Dzień Pszczół, czyli 20 maja. Jeśli mowa o pszczołach, to tylko za pomocą heksów można zebrać wszystkie skojarzenia, wiadomości.  Uczniowie tworzyli skojarzenia do słowa ul.  Jak na pierwszy raz poradzili sobie znakomicie. Stworzyli też piękne książeczki z wizyty w Muzeum, mapy myśli pod hasłem "Rodzina pszczół", ułożyli  zadanie matematyczne z treścią oraz nauczyli się tańczyć "Taniec Mai". W klasie Ic uczymy się przez działanie poprzez różne formy i metody pracy razlizująć innowację "Ciekawi świata, uczymy się przez działanie". Przesyłamy serdeczności uczniowie Ic z wych. R. Hadryś

             https://gopro.com/v/8vn9ENNK5zlG4

          • Ciekawi świata, uczymy się przez działanie - innowacja.

          • W klasie Ic pracujemy metodą Projektowanie Okazji Edukacyjnych, której autorem jest prof. Ryszard Łukaszewicz. To metoda, która wywodzi się z konstruktywistycznego podejścia do uczenia się. Dziecko działając zdobywa doświadczenia, z których buduję wiedzę. Doświadczenia te muszą mieścić się w strefie najbliższego rozwoju dziecka. Oznacza to, że dziecko poradzi sobie z postawionymi przed nim problemem, kiedy pomoże mu w tym ktoś bardziej od niego kompetentny- dorosły, albo inne dziecko, które już to wie. Ogromną zaletą metody projektowania okazji edukacyjnych jest rozwijanie u dzieci umiejętności samodzielnego, krytycznego myślenia. Dlatego najważniejszą wartością jest koncentracja na rozwoju intelektualnym dziecka, na umiejętności wyszukiwania informacji, przetwarzania, selekcjonowania. Okazje edukacyjne dają wiele doświadczeń, które pozwalają na rozwój dziecka w tych zakresach. Przedstawione zdjęcia to tylko fragment naszych Okazji Edukacyjnych.

            Nasza pierwsza sadzonka dębu została posadzona przy Muzeum. Dąb ma imię- Bartuś. Sadzonki ziemniaków są na działce Kamila R.  i Kamila P. Mamy jeszcze 4 sadzonki dębów. Dęby wyrosły żołędzi z naszego szkolnego dębu, który rośnie na klombie. Za chwilę sadzonki też trafią do swoich gospodarzy:)

          • Turniej w memory "2x2" w Klubie gier planszowych

          • W maju w Klubie gier planszowych odbył się Wiosenny Turniej w memory "2x2".  Wcześniej gracze zapoznali się z zasadami gry, potrenowali i z wielkim zapałem rozegrali 6 rozgrywek. Najlepszy okazał się Olek Bielawski zdobył 68 par, potem Milenka Wójcik 67 par i jeszcze Milenka Kaniak 62 pary. To byli nasi mistrzowie, mają świetną pamięć wzrokową i są bardzo uważni. Warto z Nimi trenować. Pozostali uczestnicy turnieju też dobrze sobie radzili, gdyż zdobywali średnio około 30 par. Do obejrzenia jeszcze filmik:  https://gopro.com/v/eQogw5Q8DvK3J Opiekun Klubu: Regina Hadryś

             

             

          • Ciekawi świata, uczymy się przez działanie- uczniowie Ic

          • W naszej klasie zawsze jest dużo ciekawych sytuacji zadaniowych, które pobudzają do aktywności, samodzielności, odpowiedzialności. Często współpracujemy ze sobą, wykonujemy kreatywne zadania, programujemy i kodujemy. Zawsze jest wesoło, zagadkowo i ciekawie. Zapraszamy do fimiku: https://gopro.com/v/OWlqlPrpog8rP

          • Uchodźstwo- gdy ucieczka jest ostatnią deską ratunku….

          • Temat przerabiany na lekcji wychowawczej w klasie 5a.

            „Chłopiec znikąd” Katherina Marsh

             

            Dominika Balicka: Celowo zaczekali na chmurną bezksiężycową lipcową noc. Przemytnicy powiedzieli, że może w taką pogodę  grecka straż przybrzeżna ich nie zauważy.

            Okrzyki bawiących się dzieci w każdym języku brzmiały tak samo. Ahmed podążył za więkiem do salonu i wyjrzał przez panoramiczne okno.

            Ahmed przelękł się  gdy usłyszał więk klucza obracanego w zamku. Odwrócił się gwałtownie w panice. Drzwi  uchyliły się ze skrzypnięciem. Dał nura do wnęki i przywarł do ściany najgłębiej jak mógł.

            Chłopcy wydali triumfalne okrzyki i przybili sobie piątki. Max wykorzystał tę  chwilę zamieszania by im się wymknąć.

             

            Uchodźca - są to osoby które wyjechały z kraju z powodu różnych prześladowań, zagrożenia życia i zdrowia.

            Uchodźczyni - kobieta wyjeżdżająca na stały lub czasowy pobyt poza granicami własnego państwa, z powodu  przyczyn ekonomicznych, politycznych lub religijnych.

             

            Michał Droński:   Nie czytałem tej książki, ale fragmenty kojarzą mi się z pamiętnikiem lub dziennikiem. Po ich przeczytaniu można stwierdzić, że doświadczenia jednego bohatera są niemiłe, straszne, a nawet traumatyczne. Czytając to, namyśl przychodzi mi ośrodek dla uchodźców, miejsce gdzie toczy się wojna lub nielegalny przemyt imigrantów. Wiem że takie miejsca istnieją, bo oglądałem z mamą dokument na ten temat. kompletnie nie rozumiem dlaczego bogaci i wpływowi ludzie zamiast rozwiązać problemy na ziemi, próbują znaleźć życie w kosmosie.

             

            Lena Kraśnicka:  Głównym bohaterem opowiesci jest Ahmed, ktory zostal uratowany przed przypadkowo poznanego chłopca o imieniu Maks .Ahmed jest sierotą i nie bylo dla niego nadziei, zeby przetrwac bardzo zlą sytuacje w ktorej sie znalazł, przyjazn miedzy Ahmedem i 13 letnim Maksem przezwyciezyla strach w podjeciu decyzji. Maks, mimo zagrozenia, postanowil pomagac i wspierac przyjaciela .

             

            Julia Bednarek: Uchodźca to osoba, która musiała opuścić teren, gdzie mieszkała ze względu na różnego typu prześladowania. Wynikające z tego zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności jest najczęściej związane z walkami zbrojnymi, prześladowaniami religijnymi bądź z powodu rasy lub przekonań politycznych.

             

            Antoni Bek: Uchodźca, uchodźczyni-osoba, która musiała opuścić swój kraj zamieszkania, ze względu na różne prześladowania z powodu rasy lub przekonań politycznych, religii. Prześladowania te powodowały u niego/jej zagrożenie życia, zdrowia bądź wolności, dlatego zdecydowała się na ucieczkę stamtąd. 

            Albert  Malkevych: Uchodzcy  to są ludzie które uciekają ze swoich krajów przez wojne, religie, prześladowania i  inne polityczne wypadki.

            Ja uważam, że jest dużo ludzi, którzy uciekają ze swoich krajów dlatego, że w niektórych krajach jest wojna, są ludzie ktorzy są zmuszeni uciekac przez religijne przekonania.

            Przy przybyciu kraj gwarantuje dach nad głową i biezpieczeństwo. Uchodzcy muszą uczyć się języka i pracować

            Ludzie uciekają, żeby uzyskać spokój i biezpieczeństwo dla swoich dzieci. I mieć przyszłość.

             

            Milena Słupianek: Uchodźca i uchodźczyni to osoby które uciekły z kraju, ponieważ u nich wybuchła wojna lub zostali prześladowani. Najwięcej uchodźców/ uchodźczyń przyjęły kraje takie jak: Turcja, Pakistan i Liban. Najwięcej ludzi którzy są uchodźcami to:

            mężczyźni – 75%

            dzieci – 13%

            kobiety – 12%

            Dzieci uchodźców najczęściej są głodne, nigdy nie widziały psa, kota ani krowy. Większość z nich nigdy nie chodziły do szkoły, kina lub parku. Często chodzą spać głodne.

            Zamiast myśleć że trawa to miejsce do zabaw to myślą że to jedzenie. Jeśli chodzą do szkoły to są wyśmiewane. Nie posiadają też telefonu ani innych elektronicznych rzeczy.

             

            Julia Kwiring: Uchodźca to cudzoziemiec z własnej chęci lub zmuszony do wyjazdu z swojego do innego kraju.

            Na przykład z powodu wojny, wyznania, poglądów politycznych, koloru skóry lub wypędzenia przez władze kraju. Uchodźca może mieć również obawy o prześladowanie przez swoją rasę.

            Polska w roku 2019\2020 przyjęła więcej uchodźców niż jakikolwiek inny kraj w Unii Europejskiej. Przeważają Ukraińcy i Białorusini. Dokładniejsze obliczenia wskazują , że do polski przyjechało ponad 2700 uchodźców.

            Uchodźca to mężczyzna , uchodźczyni to kobieta.

            Kaja Franaszek     -    Uchodźca/ uchodźczyni - to taka osoba która np.  z powody swojego pochodzenia, wyznawanej religi lub prześladowania nie czuje sie bezpiecznie w swoim kraju lub państwie. Z tego powodu decyduje się opóścić swój kraj, dom, zostawić większość rzeczy i wyjechać do innego państwa. Zazwyczaj są to osoby lub bliscy osób, które doświadczyły tragicznuch wydażeń ( np. tortur).                                                                                                                                     Uchodźcy w innym kraju znajdują własny azyl czyli fornę ochrony która jest udziekana cudzoziemcom, w sytułacji gdy jest to niezbędne.

             

            Julia Luboń    -    Uchodźca – osoba ‚ która musiała opuścić teren , na którym mieszkała za względu na różnego typu prześladowania. Wynikające z tego zagrożenia życia, zdrowia bądź wolności jest najczęściej związane z walkami zbrojnymi, prześladowaniami religijnymi bądź z powodu rasy lub przekonań politycznych.

             

            Uchodźczyni – kobieta wyjeżdżająca na stały lub czasowy pobyt za granicami własnego państwa , powodowały przyczynami ekonomicznymi politycznymi lub religijnymi : emigrantka.

            Iza Cicha:

             

            • To jest osoba która była zmuszona opuścić swój kraj z różnych powodów np. takich jak wojna, prześladowania religijne lub polityczne.
            • Przez ostatnie dziesięć lat podwoiła się liczba uchodźców z 41 milionów do 79,5 miliona
            • Około 65% całej populacji uchodźców na świecie pochodzi z pięciu państw:

            Syria, Wenezuela, Afganistan, Sudan Południowy i Birma

            • Kraje które przyjmują najwięcej uchodźców to: Turcja, Kolumbia, Pakistan, Uganda, Niemcy.
            • Potrzebne jest rozwiązanie które będzie akceptowane przez wszystkie kraje na świecie aby zatrzymać wzrost liczby uchodźców i pomóc tym którzy już teraz potrzebują pomocy bo umierają z głodu.

            Tym problemem zajmuje się agencja ONZ do spraw uchodźców (UNHCR)

             

             

             

          • Skąd się bierze głód?

          • W ramach projektu PAH uczniowie klasy 5a zastanawiali się dlaczego w XXI w. głód nadal dotyka ludzi i jaki ma wpływ na życie i naukę.

          • Jesteśmy Polką i Polakiem - uczniowie Ic są o tym przekonani

          • W klasie Ic przez ostatnie 2 tygodnie realizowaliśmy tematy pod hasłem " Polska- nasza ojczyzna". W Klubie Bratka były omawiane legendy związane ze stolicami. Wiemy, co to znaczy święta państwowe? Wiemy, jakie są krainy geograficzne w naszym kraju. Poznaliśmy nową piosenkę, zatańczyliśmy poloneza i przypomnieliśmy sobie symbole narodowe. Powstały ciekawe książeczki , gazetki, a  na podsumowanie było programowanie i ozoboty oraz fotki J A to krótki filmik z zajęć: https://gopro.com/v/lrqZWOe0M0MZ3

          • Jak wydobywa się emocje?- zajęcia projektowe w Ic

          • Uczniowie klasy Ic zrealizowali kolejny temat z projektu "Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?" . Tym razem szukaliśmy emocji w sztuce, gdyż bardzo fajną formą na relaks jest arteterapia. To wyrażanie myśli, emocji  poprzez sztukę np. tworzenie obrazów, śpiewanie, tworzenie muzyki, tworzenie obrazów do muzyki, itd. 

          • W Ic- Dbamy o Ziemię, nie tylko w Dzień Ziemi

          • "Dbam o Ziemię, nie tylko w Dzień Ziemi"- pod tym hasłem uczniowie klasy Ic wymyślali obietnice, jak oni mając 7- 8 lat mogą zadbać o naszą planetę Ziemię.  Oto propozycje: zakręć kran, gdy myjesz zęby; gaś światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia; segreguj śmieci; dbaj o czystość wokół siebie i na spacerze; na zakupy zabieraj torbę z materiału, ucz się wiedzy o przyrodzie.  My poznając tajniki przyrody, prowadzimy małe klasowe uprawy, ciekawe doświadczenia i obserwacje ptaków.Link do filmu:  https://gopro.com/v/62Ee9vM3251GK

             

          • Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

          • Uczniowie klasy 2e wiedzą, że troska o środowisko jest obowiązkiem każdego z nas! Ziemia jest naszym domem, a więc powinniśmy o nią dbać. 22 kwietnia obchodzimy święto naszej planety! Ten dzień przypomina nam, że Ziemia, na której mieszkamy potrzebuje ochrony i opieki.