Innowacja pedagogiczna
- Innowacje i Projekty - rok szk. 2024 / 2025
- Innowacje i Projekty - rok szk. 2023 / 2024
- Innowacje i Projekty - rok szk. 2022 / 2023
- archiwum
- archiwum -Projekty - rok szk. 2020 / 2021, 2021 /2022
- archiwum Projekty - rok szk. 2019 / 2020
- archiwum
- archiwum Projekty - rok szk. 2018 / 2019
- archiwum Innowacje - rok szk. 2018 / 2019
- archiwum
- archiwum Innowacje - rok szk. 2019/2020
- archiwum Innowacja piłka siatkowa 2017/2020
- archiwum
- archiwum
Innowacje i Projekty - rok szk. 2024 / 2025
Ortograficzne portfolio
Innowacja pedagogiczna Ortograficzne portfolio
realizator: Renata Zielińska
Innowacja pedagogiczna pt. Ortograficzne portfolio była odpowiedzią na zaobserwowane trudności uczniów w zakresie ortografii języka polskiego. Innowacja była innowacją metodyczną, obejmowała niektóre zajęcia edukacji polonistycznej uczniów klasy 3a, polegała na utrwalanie zasad ortograficznych z pomocą Kart Pracy Ortograficzne Portfolio , a opracowane słownictwo utrwalone było przy pomocy gier i zabaw ortograficznych.
SI: nowoczesne formy komunikacji
Podsumowanie innowacji "SI: nowoczesne formy komunikacji" w klasie 5a
Angielski w terenie z wykorzystaniem Przenośnej Klasy Językowej
W roku szkolnym 2024/2025 w klasie 4a realizowana była innowacja pedagogiczna Angielski w terenie z wykorzystaniem Przenośnej Klasy Językowej. Innowacja była prowadzona pod kierunkiem pani Katarzyny Słabosz. Głównym celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie procesu nauczania języka angielskiego poprzez organizację lekcji w nietypowych przestrzeniach - m.in.. na leżakach, płycie boiska czy Rynku Kluczborskim - co znacząco zwiększało zaangażowanie uczniów oraz sprzyjało naturalnemu przyswajaniu języka. Uczniowie nie tylko rozwijali słownictwo tematyczne, ćwiczyli rozumienie ze słuchu i podejmowali próby samodzielnego mówienia, lecz również przyswajali wiedzę z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania, które odpowiadały ich potrzebom i stylom uczenia się. Jednocześnie aktywnie promowali szkołę w środowisku lokalnym, nawiązując współpracę z instytucjami miejskimi. Innowacja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, a jej realizacja przyczyniła się do podniesienia jakości pracy szkoły oraz wzmocnienia jej wizerunku jako placówki nowoczesnej, twórczej i otwartej na społeczność lokalną.
1
Innowacja pedagogiczna w klasie 2D pt. Lekcje zielone, miodem słodzone
Innowacja powstała z okazji 770-lecia miasta Kluczborka. Jej założeniem było zagospodarowanie zielonego terenu do stworzenia łąki kwietnej i zasadzenia trzech jabłoni, które były wygraną w konkursie Jabłonki Swawole. Do innowacji została utworzona strona internetowa pod adresem: https://www.canva.com/design/DAFwq-uOx6A/IcWT6NMkhBnGsIbPBcPTzQ/view?utm_content=DAFwq-uOx6A&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor
Tam umieszczane będą systematycznie autorskie materiały dydaktyczne do pracy z uczniami, by naukę przenieść poza szkolną ławką - do zielonej przestrzeni. Innowacja będzie trwać od 2023 r. do 2026 r.
Projekt edukacyjny w klasie 2D "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" - ŚWIAT PEŁEN EMOCJI
Więcej o projekcie: https://www.niezbedniknauczyciela.com/czytam-z-klasa-edycja-6
Klasa 2D w roku szkolnym 2024/2025 realizuje projekt czytelniczy, którego celem jest nie tylko zachęcanie do czytania i wprowadzenie uczniów w magiczny świat opowieści, ale także pokazanie im, w jaki sposób można:
💜 pielęgnować radość i szczęście,
💜 radzić sobie ze smutkiem i złością,
💜 walczyć ze strachem i odważnie kroczyć przez życie.
Projekt doskonale wplata się również w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025.
Realizator projektu: Angelika Zielińska
Innowacja Świetlica pełna doświadczeń i eksperymentów
Projekt Moja ulubiona dyscyplina sportowa
Innowacja Tańcowała igła z nitką
Emocje w nas i wokół nas
Innowacja pedagogiczna „Emocje w nas i wokół nas” była realizowana w klasie 2c.
Głównymi metodami pracy były: bajkoterapia, artreterapia oraz storyline.
Nauczyli się radzić sobie z trudnymi emocjami, tak aby sobie i innym nie zrobić krzywdy. Założeniem innowacji był rozwój inteligencji emocjonalnej i społecznej u uczniów klasy 2c.
Opolszczyzna moja mała Ojczyzna
Projekt „Opolszczyzna moja mała Ojczyzna” realizowany był w klasie 2c i 3b.
Poprzez realizację zadań projektowych uczniowie rozwinęli w sobie poczucie tożsamości narodowej oraz regionalnej, doświadczyli tradycji i kultury związanej z regionem zamieszkania, poznali legendy Opolszczyzny, rozwinęli wiedzę o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową, nawiązali kontakt ze środowiskiem lokalnym w tworząc bliskie więzi i zrozumienia dla różnorodnych przynależności człowieka, wykształtowali postawę szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego w związku z globalizacją kultury masowej, udoskonalili umiejętności pracy w grupach, zostali przygotowani do samodzielnego poszukiwania informacji na temat swojej miejscowości, doskonalili umiejętności selekcji ważnych informacji, poszerzyli zainteresowania i wyobraźnię twórczą.
Bądź uważny
Projekt edukacyjny ,,Bądź uważny" realizowany od marca-czerwca 2025.
Głównym założeniem projektu był rozwój umiejętności koncentracji uwagi i spostrzegawczości u dzieci.
Realizacja projektu przyniosła wiele korzyści edukacyjnych i wychowawczych:
Uczniowie:
- poprawili pamięć i zdolność uczenia się,
- potrafią dłużej skupić się na zadaniu i dokładnie je wykonać,
- uzyskują lepsze wyniki w nauce,
- lepiej przyswajają i zapamiętują informacje,
- skuteczniej działają i budują poczucie własnej wartości,
- umiejętnie współżyją w grupie, rozwijają postawy koleżeńskie,
- rozwinęli koncentrację uwagi,
- usprawnili analizę i syntezę wzrokową,
- rozwinęli wiarę we własne możliwości,
- poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności poprzez udział w zajęciach dodatkowych,
- rozwinęli logiczne myślenie: zauważając różnice w podobnych obrazkach,
- wyciągają wnioski na podstawie podanych w zadaniu informacji.
Projekt edukacyjny w klasie 2D we współpracy z Uniwersytetem Dzieci pt. Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?
Klasa 2D w roku szkolnym 2024/2025 realizuje projekt edukacyjny podczas zajęć z edukacji informatycznej pt. Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?
W czasie projektu uczniowie zdobędą wiedzę na temat różnych zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu. Poznają zasady bezpiecznego umieszczania treści w sieci, a także ograniczenia w korzystaniu z cudzych utworów. Będą tworzyć bezpieczne hasła i analizować informacje znalezione w Internecie pod kątem autentyczności. Zastanowią się także, jak zadbać o cyfrową równowagę.
Zrealizowane zostaną następujące tematy:
- Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?
- Kiedy Internet jest niebezpieczny?
- Jak działa wirus komputerowy?
- Co to znaczy, że hasło jest silne?
- Jak korzystać ze zdjęć znalezionych w sieci?
- Czy Internet może mnie śledzić?
- Jak rozpoznać fałszywe treści w Internecie?
- Czy w Internecie wszystko jest za darmo?
Realizator projektu: Angelika Zielińska we współpracy z Uniwersytetem Dzieci.
Fotorelacja z projektu Zabawa ze sztuką - realizowanego w świetlicy szkolnej.
Zachowaj Trzeźwy Umysł
Realizacja projektu- Zachowaj Trzeźwy Umysł - ogólnopolska kampania profilaktyczna. W ramach programu prowadzono zajęcia profilaktyczne o zagrożeniach wynikających z uzależnień, promowano zdrowy styl życia oraz uczniowie przyswajali metody radzenia sobie z emocjami.
Empatia w matematyce
Projekt edukacyjny Empatia w matematyce
realizator projektu: Renata Zielińska
Głównym celem projektu edukacyjnego ,,Empatia w matematyce było połączenie nauki matematyki z rozwojem kompetencji emocjonalnych i społecznych uczniów. Projekt miał na celu poprawę umiejętności matematycznych oraz promowanie empatii, samodzielności ,odpowiedzialności i współpracy uczniów klasy 3a. Zadania projektowe skupione były wokół pięciu modułów: I Robimy zakupy, II Gotujemy pyszności, III Idziemy coś zjeść, IV Wizyta w aptece, V Lecimy za granicę.
"Szlakiem rowerowych zasad"
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klas IVa, IVb, IVc i IVd z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Kluczborku wzięli udział w projekcie edukacyjnym poświęconym zasadom ruchu drogowego i bezpiecznej jeździe na rowerze. Projekt zakończył się sukcesem – uczniowie nie tylko nabyli praktyczne umiejętności, ale też zrozumieli, że bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna odpowiedzialność. 🚴♀️🚴♂️ Do zobaczenia na rowerowym szlaku – bezpiecznie i z uśmiechem! 😄
"Razem odkrywamy świat, budujemy przyszłość"
Projekt edukacyjny „Razem odkrywamy świat, budujemy przyszłość” został opracowany z myślą o wspieraniu rozwoju dzieci. Celem projektu było stworzenie przestrzeni do wzajemnego poznawania się, wspólnej nauki i rozwijania kluczowych kompetencji życiowych takich jak empatia, komunikacja, samodzielność i współpraca. Uczniowie mieli okazję do działania w duchu tolerancji i akceptacji, co jest niezbędne dla budowania świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Projekt „Razem odkrywamy świat, budujemy przyszłość” pokazał, że otwartość, współpraca i empatia mogą stać się fundamentem efektywnej edukacji i realnej zmiany społecznej.
Zabawa w czytanie
Projekt Zabawa w czytanie był realizowany w klasie 1C w formie zajęć edukacyjnych z elementami zabawy. W jego ramach dzieci rozpoznawały i nazywały litery poprzez gry dydaktyczne, zabawy ruchowe, rymowanki i układanki literowe oraz prowadzone były zabawy dźwiękonaśladowcze i słowne wspierające rozwój mowy.
Pierwszaki z kosmosu
Projekt Pierwszaki z kosmosu realizowany był w klasie 1C. Zajęcia oparte były na
opowiadaniach o kosmicznych bohaterach, których przygody odnosiły się do życia i wyzwań
pierwszoklasistów. Uczniowie stopniowo wdrażali się w zasady obowiązujące w klasie i szkole, ucząc się współpracy i wzajemnego szacunku, ułatwiając przy tym adaptację w nowym środowisku.
Pomyśl, zbuduj, zakręć
Innowacja Pomyśl, zbuduj, zakręć realizowana była w klasie 1C.Dzieci podczas zajęć pracowały
indywidualnie oraz w grupach, wykorzystując różnorodne materiały konstrukcyjne, m.in.
zestawy Korbo, elementy do kodowania, plansze edukacyjne oraz przedmioty codziennego użytku. Realizowane działania obejmowały m.in.: budowanie ruchomych modeli i konstrukcji, rozwiązywaniu zadań logicznych opartych na kodowaniu przestrzennym.
Empatia w matematyce
Innowacja pedagogiczna Empatia w matematyce
Programem objęto 26 uczniów klasy 3d.
Nadrzędnym celem projektu jest integracja nauki matematyki z innymi przedmiotami i codziennym życiem uczniów, a także pokazywanie praktycznych zastosowań matematyki, aby uczniowie mogli zrozumieć jej znaczenie i wartość. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję połączyć naukę matematyki z praktycznymi elementami życia codziennego oraz rozwijaniem kompetencji społecznych i kulturowych.
MALI RATOWNICY - PIERWSZA POMOC DLA DZIECI
Ogólnopolski projekt edukacyjny MALI RATOWNICY - PIERWSZA POMOC DLA DZIECI
Adresatami projektu byli uczniowie klasy 1a i 3d. Nadrzędnym celem projektu było zapoznanie dzieci z podstawową wiedzą z zakresu udzielania i wzywania pierwszej pomocy, kształcenie odpowiednich zachowań w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.
Projekt realizowany był we współpracy z wykwalifikowanymi harcerzami oraz pielęgniarką szkolną, którzy przeprowadzili zajęcia.
Współpraca popłaca
Innowacja pedagogiczna Współpraca popłaca realizowana w roku szkolnym 2024/2025 przez uczniów klasy 4b. Jej celem jest rozwijanie umiejętności współpracy, wzajemnego szacunku oraz odpowiedzialności w grupie. Zajęcia opierają się na pracy zespołowej, rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu wspólnych decyzji. Innowacja została wprowadzona jako element wspierający rozwój kompetencji społecznych uczniów.