Uczniowie klasy 5a postanowili zmierzyć się z tematem……wybrali pytanie, na które odpowiedzieli:
Julia Bednarek Co to znaczy odkryć jakiś ląd? Czy można odkryć miejsce zamieszkane?
Odkryć jakiś ląd to znaczy odkryć miejsce dla siebie, czyli odnaleźć miejsce na ziemi w którym czujesz się bezpiecznie, przytulnie. Może to też być jakaś praca, w której się odnajdziemy i którą z chęcią wykonujemy lub ludzie czy przyjaciele, z którymi się dobrze czujemy. Może to też być miejscowość, miejsce w jakimś mieście lub pomieszczenie gdzie przebywanie sprawia ze jesteśmy tam szczęśliwi. Odkryć jakiś ląd to może też znaczyć żeby zmienić coś w swoim życiu, odkryć jakiś talent, odkryć w jakimś zajęciu coś czego do tej pory nie widzieliśmy, a co sprawia nam radość. Miejsce zamieszkane można odkryć kiedy jesteśmy w miejscu, które już znamy, a w którym odkrywamy coś nowego. Albo coś co do tej pory robiliśmy, a zobaczymy w tym coś nowego, poczujemy jakąś pasję do tego zajęcia czy jakiejś rzeczy.
Dominika Balicka Czy Krzysztof Kolumb jest bohaterem dla wszystkich?
Krzysztof Kolumb odkrywając Amerykę stał się bohaterem dla wszystkich, ponieważ jako pierwszy odkrywca z Europy opłynął oraz opisał rejon Morza Karaibskiego, większość Małych Antyli, Jamajkę, a także stały ląd Ameryki Południowej i brzegi Ameryki Północnej. Czterokrotnie odbył podróż do Ameryki. Pierwsza wyprawa odbyła się w latach 1492-1493, druga w 1493-1494, trzecia w 1498-1500 i czwarta 1502-1504.
Wracając z wyprawy do Hiszpani okręty Kolumba sprowadziły do Europy pierwszych indiańskich niewolników, próbki roślin (m.in. kukurydzę, ziemniaki, tytoń
i kakao), cenne złote ozdoby, perły i wieści o innych bogactwach Nowego Świata. Wśród rzeczy sprowadzonych z Ameryki przez kolejnych uczestników wypraw Kolumba znalazły się m.in. konie i osły, bydło i świnie, trzcina cukrowa, krzewy winorośli i nasiona europejskich roślin uprawnych, narzędzia rolnicze i psy tresowane do chwytania ludzi.
Dzięki Krzysztofowi Kolumbowi zostały wzniesione pierwsze europejskie osiedla i misje w Ameryce Środkowej. Stworzył pierwsze mapy oraz opisy regionu Karaibów i ich mieszkańców.
Podróże Kolumba spowodowały wiele istotnych i nieodwracalnych zmian społecznych, politycznych, ekonomicznych, kulturalnych i przyrodniczych po obu stronach Atlantyku – z dzisiejszego punktu widzenia często kontrowersyjnych i tragicznych (jak wyniszczenie setek tubylczych ludów zachodniej półkuli i gwałtowny upadek kilku zaawansowanych cywilizacji prekolumbijskich).
Krzysztof Kolumb popełniał też błędy – zaniżał np. długość równika i wielkość Ziemi, błędnie sytuował Japonię i Chiny na kuli ziemskiej, przez co wierzył w możliwość bezpośredniego dotarcia do tych krajów po wypłynięciu z Europy w kierunku zachodnim. Ponieważ nie odnalazł tyle cennego kruszcu, ile pragnął, postanowił zabrać ze sobą do Hiszpanii indiańskich niewolników. Reszta, która pozostała na wyspie, zmuszana była do niewolniczej pracy, na co dawał pełne przyzwolenie. Rozkazał wszystkim indiańskim mężczyznom powyżej 14 roku życia, aby zbierali złoto we wszystkich rzekomo złotonośnych miejscach i co 3 miesiące dostarczali mu określoną ilość kruszcu. Tym, którzy zadania nie wykonali lub nie zrobili tego należycie, Hiszpanie na polecenie Kolumba odcinali dłonie i pozostawiali samych sobie.
Krzysztof Kolumb zmarł 20 maja 1504 roku w Valladolid. Jego ciało zostało tam pochowane, jednak po trzech latach przeniesiono je do Sewilli. Do ostatecznego miejsca wiecznego spoczynku admirał przybył w roku 1537. Znajduje się ono w katedrze w Santo Domingo na jego ukochanej Hispanioli w Ameryce, w miejscu, które zawładnęło jego sercem. Mówi się jednak, że ciało odkrywcy w kolejnych wiekach powróciło do Hiszpanii – ukończone w 2006 roku badania DNA kości z domniemanego grobu w Sewilli potwierdziły bliskie pokrewieństwo zmarłego z pochowanym w tym samym mieście bratem Krzysztofa Kolumba, Diego. Wyniki badań podają w wątpliwość badacze z Dominikany, którzy twierdzą, że Kolumb został pochowany w Santo Domingo, a jego ciało nigdy nie opuściło Hispanioli (obecnie Haiti). Jedna z najbardziej intrygujących hipotez historycznych ostatnich lat mówi, że Krzysztof Kolumb wcale nie był genueńskim żeglarzem, ale synem polskiego króla Władysława Warneńczyka.
Dominika Habrych Czy Krzysztof Kolumb jest bohaterem dla wszystkich?
Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Żył w latach1451-1506r, który należy do grona największych podróżników w dziejach świata, jest powszechnie uważany za jednego z pierwszych Europejczyków, którzy na czele swej floty dotarli do wybrzeży Ameryki 12 października 1492r.
Pierwsza wyprawa 3 sierpnia 1492 roku na czele trzech statków – „Santa Maria”, „Pint”, „Nina” z załogami liczącymi 90 osób Kolumb wypływa w morze kierując się na zachód. Wyspy Bahama, Kubę i Haiti potem w drogę powrotną do Hiszpanii i udał się do Barcelony.
Druga wyprawa 25 września 1493 roku na czele kilkunastu statków Krzysztof Kolumb wyrusza na drugą wyprawę do nowych lądów. m.in. Dominikany, Portoryko i ponownie Haiti i wyrusza w drogę powrotną do Europy.
Trzecia wyprawa
30 maja 1498 roku Kolumb na czele 6 statków wyruszył w kolejną wyprawę do Ameryki.
Czwarta wyprawa
9 maja 1502 roku Kolumb odzyskując ponownie królewskie zaufanie na czele 4 statków wyruszył ponownie na wyprawę do nowej ziemi dociera do wybrzeży Hondurasu.
Podsumowując, uważam, że Krzysztof Kolumb jest bohaterem dla wszystkich.
Kaja Franaszek Czy Krzysztof Kolumb jest bohaterem dla wszystkich?
W drugi poniedziałek października Amerykanie świętują odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Co ciekawe Dzień Kolumba nie jest uznawany przez wszystkie stany. Południowa Dakota, Nevada i Hawaje to miejsca, gdzie obywatele nie obchodzą tego święta. W Miami, Dallas, Los Angeles i Seatle nie jest to wolny dzień od pracy. Tam zaś, gdzie święto obowiązuje, urzędy oraz szkoły są zamknięte.
Jedni mówią, że był znakomitym żeglarzem, drudzy, że gubił się przez nawigatora. Jedni, że już od najmłodszych lat stąpał po deskach pokładu, drudzy, że przed opuszczeniem Genui nie był na żadnym okręcie. Odkrył wyspę Guanahani a tym samym Amerykę- inni jednak twierdzą , że ta odkrywcza wyprawa wiodła ku Wyspom Kanaryjskim. Jedni podają, że sam opracował założenia Wielkiej Podróży - inni, że jak szaleniec płynął morzem przed siebie. Jedni podziwiają go za jasność rozumu, niezłomność charakteru, uparte dążenie do celu mimo niepowodzeń, inni nazywają go fałszerzem, złodziejem, plagiatorem i mordercą.
Niewiele jest postaci w dziejach równie zagadkowych jak Krzysztof Kolumb. W 1492 roku odkrył Nowy Świat i w ten sposób trafił do podręczników historii. Kolumb odważył się przekroczyć niebezpieczne morze i otworzył Europie drzwi do nowożytności.
Postać Kolumba budzi coraz więcej kontrowersji. Dowody naukowe wskazują, że wikingowie, których ślady osadnictwa odnaleziono na Nowym Kontynencie odkryli Amerykę jako pierwsi. Historycy przypominają, że pierwszy do Ameryki dotarł z Europy wiking Leif Ericson na około 500 lat przed Kolumbem. Co ciekawe ponad 30 krajów twierdzi, że ich obywatele tak naprawdę odkryli amerykański kontynent. Wśród nich są również Polacy. Bardzo popularna jest legenda o żeglarzu Janie z Kolna, który 16 lat przed Kolumbem dotarł do wybrzeży Ameryki.
Bohaterstwo Kolumba umniejsza fakt, że jego odkrycie dało początek największej tragedii w historii Stanów Zjednoczonych- niewolnictwu. Kolumb na zdobytych wyspach okropnie obchodził się z tubylcami i zmuszał ich do pracy w kopalni złota. Żołnierze mordowali nieposłusznych. Gdyby Kolumb żył dziś, zostałby postawiony przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości- napisał Eric Kasum.
W obliczu takich informacji nic dziwnego, że dla wielu Amerykanów Dzień Kolumba wcale nie jest świętem a sam Kolumb nie jest uznawany za bohatera za wszystkich.
Maria Bartnik Czy Krzysztof Kolumb jest bohaterem dla nas wszystkich?
Ludzie zadają sobie najróżniejsze pytania. Są to pytania o czyjeś zdanie, lub na konkretny temat. Te drugie często zadajemy do osób bardziej wykształconych od nas, lub bardziej zapoznanych w danym temacie np. : Możesz spytać Babcie jak wyglądało życie za czasów komuny?
Zadając takie pytanie pytamy o Polskę, o historię Europy czy nawet Azji ,a ja dziś opowiem wam o jednej historii, która wpłynęła na prawie cały świat. Co tu na Ziemi rządzi światem? Światem rządzą imperia mają one bowiem większe wpływy od innych państw. Jakie jest obecne imperium? Ludzie mogą mieć różne zdania na ten temat, ale część z pewnością powie, że to USA. USA to Ameryka na pewno wszyscy o niej słyszeliście. Skoro słyszeliście o Ameryce zapewne słyszeliście też o odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. „Czy Krzysztof Kolumb jest bohaterem dla nas wszystkich” ponieważ odkrył Amerykę? Zależy z czyjej perspektywy zaobserwujemy sytuację. Amerykanie (prawdziwi rdzenni mieszkańcy Ameryki) na pewno nie spostrzegliby go za bohatera, wręcz przeciwnie, ponieważ przez odkrycie i dalsze decyzje Krzysztofa Kolumba stracili oni Ojczyznę a wielu ich pobratymców straciło życie. Jak wygląda to z mojej perspektywy? Trudno to powiedzieć. Gdyby Krzysztof Kolumb nie odkrył Ameryki niewiadome byłyby czasy dzisiejsze. W końcu to od niej tak wiele dziś zależy. Jestem przekonana, że jednak w końcu ktoś inny odkryłby Amerykę, ale kiedy?-tego tak naprawdę nie wiemy. Trzeba jednak sobie uświadomić, że Krzysztof Kolumb przypadkowo odkrył Amerykę. Czy był bohaterem? Nie, może nawet i przeciwnie. A jakie są wasze zdania? Może dzielicie moje a może uważacie wręcz odwrotnie?
Milena Słupianek Co to znaczy odkryć jakiś ląd? Czy można odkryć miejsce zamieszkane?
Jeżeli ktoś Ci zada pytanie: Co to znaczy odkryć jakiś ląd to co byś odpowiedział?
Można odpowiedzieć: Odkryć coś co nikt nigdy nie widział.
Albo: Poznać rzecz dotąd nieznaną, natrafić na coś, o czym nikt nie słyszał.
Można to określić wieloma różnymi zdaniami.
Ale gdyby się Ciebie zapytał: Czy można odkryć miejsce zamieszkane?
Odpowiedź na to pytanie jest dość trudne w przeciwieństwie do tamtego, ale to nie znaczy, że jest to nie do wykonania.
Odpowiedź może brzmieć tak:
Oczywiście że można, można odkryć coś na nowo, albo na jakiejś wyspie zamieszkanej nowe miejsce.
To że tam ktoś już jest lub był to nie znaczy że wszystko odkrył.
Zosia Bartnik Czy Krzysztof Kolumb jest bohaterem dla wszystkich?
Myślę, że tak, ponieważ nawet teraz odkrycie nieznanego lądu byłoby bardzo trudne a co dopiero w XV wieku. Przecież wtedy nie było komputerów czy radarów. Były wyłącznie mapy, ale nie internetowe, zaś własnoręcznie pisane przez człowieka. Nie jestem również pewna czy mapy te były prawdomówne. Mimo tego, że Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę zupełnie przypadkowo będąc przekonany, że płynie w kierunku Indii i tak uważam go za bohatera. Oczywiście rozumiem, że każdy może zrozumieć to inaczej. Można zrozumieć to tak, że skoro Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę przypadkowo, to był zwykły zbieg okoliczności, bądź tak, że odkrycie Ameryki to nie lada wyczyn, ale za mały by uznać go za bohatera. Natomiast ja rozumiem to w ten sposób, że gdyby nie jego pomyłka to ten kontynent mógłby zostać odkryty znacznie później, a na tym ucierpiałby przede wszystkim handel i rozwój cywilizacji. Podsumowując, moim zdaniem Krzysztof Kolumb był bohaterem.